Prefabrik yapı, elemanları fabrikada hazırlanmış ve montaj edileceği yere parçalı halde nakledilen ve inşa sahasında planlandığı parçaların birbirine montaj edilmesi neticesinde ortaya çıkan yapı şeklidir.

Prefabrik binaların en önemli özelliği ekonomik olmasıdır. Malzemelerin fabrikasyon kaynaklı elde edilmesi yerinde üretime göre daha düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması, bu tür yapıların avantajlı özelliklerindendir.

Kurulumu önceden planlanarak ihtiyaç halinde kısa sürede inşa edilebilir özellikte olması da, hızlı mobilizasyon yapıları, prefabrik şantiye yapıları ve depremzedelere kısa zamanda sunulan prefabrik evler gibi ihtiyaç karşılayıcı özellikte olmasını sağlamaktadır.

Prefabrik yapıların en önemli avantajları arasında zamandan ve nakitten tasarruf etmeyi mümkün kılan yapı tekniği olması gelmektedir. İstenilen plan ve projeye göre şekillendirilebilen prefabrik yapılar aynı zamanda çevre kirliliğine neden olacak hiçbir faktör barındırmamaktadır. Herhangi bir plana ya da projeye bağlı kalmadan kullanışlı olabilecek şekilde parçaların yer değiştirmesi mümkündür ve demonte edilip taşınabilir.

Prefabrik şantiye binaları, prefabrik hastaneler, prefabrik ofisler, prefabrik sosyal tesisler, prefabrik okullar ve prefabrik hayvan barınakları gibi yapılar prefabrik olarak üretilmektedir.