Yapısal çelik yapı tasarımı estetik ve yaratıcılığa açıktır.  Yapısal çelik, fabrikada çok değişik şekillerde işlenebildiğinden tasarımcılar için sınırsız yaratıcı olanaklar sağlar.        

Ağır çelik yapısal elemanların hepsi endüstriyel ön-üretimlidir. Toleranslar mm mertebesinde olduğundan montaj sorunsuz ve kusuruzdur. Şantiyede tamirat gerektirmez.

Ağır çelik taşıyıcılı yapılar çoğunlukla ara kolonsuz ve kesintisiz mekanlardır. Kolon kesitleri çok küçüktür. Bu da daha fazla net kullanım alanı, ofis binaları için yaklaşık %5 net kullanım alanı kazancı demektir.

Yapısal çelik taşıyıcı yapı depreme dayanıklıdır.

Ağır çelik yapıların kuru yapı yöntemleri ve hızlı yapım metotları (fast-track) kullanılarak çok kısa zamanda yapılması, bu nedenle yapım süresinin alışılmış yöntemlere göre yarıya hatta üçte bire inmesi, çok büyük zaman kazancı sağlar. Ayrıca hava koşullarından ve mevsimlerden bağımsız, kış şartları da dahil inşaat yapılabiliyor olması, bu hızlılığı perçinler. Bu nedenle dolaylı maliyetlerin (şantiye, işçilik, kira, vb) hepsi de belirgin bir şekilde azalır. Tüm bunlar yüksek parasal kazanç demektir.

Ağır çelik fabrika, Yapısal çelik AVM, Ağır çelik hastane, ağır çelik okul, ağır çelik köprü, yapısal çelik sosyal yapılar ve çelik devlet binaları yapısal çelik olarak yapılmaktadır.

Ağır Çelik Hangar